Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Сме биле сведоци на многу интересни начини на изведување на удар од белата точка, иако тоа ретко се случува, но има навистина некои пенали кои биле изведени со стил, мајтапење, па дури и акробации.

Од Нејмал и Златан па до анонимуси од Африка и Азија - за пенали се докажале многумина. Се покажале и голманите, некогаш со неверојатни одбрани, некогаш и со својата дрскост однапред фалејќи се дека ќе го одбранат пеналот.

Има и такви кои своето мајтапење го платиле со епско промашување и станале пример за потсмев во фудбалскиот свет.

Ова се некои од најнезаборавните пенали, успешни и неуспешни:

Remote video URL
Тагови
реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Фудбал

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Балотели близу до нов клуб: „Овде би го дочекале како Марадона“

Read more

Кога на Клоп ќе му „пукне филмот“ со новинарите

Read more

Солзи и гордост: Како играчите на Бока прославија гол пред ќерката на Марадона?

Read more

Спорт

Историски преседан во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Балотели близу до нов клуб: „Овде би го дочекале како Марадона“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога на Клоп ќе му „пукне филмот“ со новинарите

Читај повеќе
  • play_arrow

Солзи и гордост: Како играчите на Бока прославија гол пред ќерката на Марадона?

Читај повеќе
  • play_arrow

27 секунди пекол: Вистинско чудо е како Грожан преживеа

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Читај повеќе

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан преживеа страшна несреќа на трката во Бахреин

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса ја потопи Осасуна

Читај повеќе