Нова стратегија: Microsoft работи на Windows Lite

Microsoft работи на оптимизирана верзија на оперативниот систем Windows наменет за dual-screen уреди, односно на ускладување на корисничкиот интерфејс со овој тип на екрани.

Windows Lite, како што гласи работниот наслов, е редуцирана верзија на Windows што на почетокот беше приоритет за уредите со двоен екран.

Microsoft постепено ги создаваше новите Composable Shell (C-Shell) и Windows Core OS, модуларната верзија на постоечкиот Windows Shell со чија помош денес работат многу делови на Windows 10.

Делови од овој Windows Core OS сега ги придвижуваат хардверите како HoloLens 2 и новиот  Surface Hub 2X на Microsoft.

Интерфејсот на Windows Lite ќе биде сличен со денешниот Windows, но ќе има повеќе комбинации од она што Microsoft го прави со Surface Hub shell и ограничена функционалност на корисничкиот интерфејс за Windows Phone Continuum.

Уште не е познато кога Microsoft ќе го претстави Windows Lite или како ќе се вика конечната верзија. Производителот на софтвер со години експериментира со овие идеи.

На почетокот на мај Microsoft ќе ја одржи конференцијата Build во Сиетл, што би била совршена прилика да почне да открива делови од својата стратегија за Windows Lite.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Ахмети посака Албанец премиер, Заев му порача дека нема да биде дел од идната Влада

Read more

Софтвер

Како да го избришете профилот на Zoom?

Read more

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе