Peugeot го претстави E-3008 и најави нова ера

Моделот со кој Peugeot ја започна својата дизајнерска ренесанса сега еволуираше во нов модел со кој компанијата врти нова страница во процесот на електрификација на гамата.

Со повеќе од 1,3 милиони продадени единици, 3008 стана еден од најпопуларните модели на марката и го паметиме како предвесник на новиот дизајнерски идентитет на француската марка. Сега речиси истата приказна ја повторува еден вид наследник, моделот Е-3008.

Тоа е првиот модел поставен на новата платформа STLA, кој воведува револуционерни новитети во понудата на Peugeot, од зголемен дофат и побрзо полнење до можност за дополнителни функции како Vehicle to Load (V2L), Plug&Charge и безжично ажурирање.

Поатрактивен дизајн

Peugeot овојпат не понуди револуција, туку отиде во насока на еволуција на постоечкиот дизајнерски израз. Со оглед на општото прифаќање, ова е очекувано. Сега сè уште зборуваме за еден вид fastback, делумно купе кросовер со долна линија на покривот кон задниот дел.

Нов е и дизајнот на предниот дел, но сепак со препознатливиот светлосен потпис во форма на три канџи. Да го споменеме и поопременото ниво каде светлата со Pixel LED технологијата се испорачуваат стандардно. Ако на сето тоа се додадат и тркалата со пречник до 20 инчи, се добива впечаток дека моделот овде беше моделот 408, кој веќе им навлезе под кожа на љубителите на брендот.

Ентериер со фокус на екранот

Peugeot i-Cockpit живее и сега носи head-up дисплеј и голем централен екран на допир со висока резолуција интегриран во заоблен панорамски екран од 21 инчи. За посебен впечаток, ефектот „лебдечки“ е нагласен со амбиенталното LED осветлување кое се емитува под екранот.

Моделот е опремен со системот за контрола на квалитетот и прочистување на воздухот AQS. За премиум чувство, Peugeot нуди Focal hi-fi систем со 10 звучници и 12-канален засилувач од 690 W. Да споменеме и 17 различни простори за складирање, со вкупна зафатнина од околу 34 литри.

Новости во опсегот на моторот

Палетата на модели ќе се заснова на нивоата на опременост Allure и GT, со три опционални пакети на опрема за да се направи изборот што е можно поедноставен. Понудени се шест бои на каросеријата, меѓу нив и сината нијанса Obsession, која во зависност од осветлувањето и аголот на гледање добива зеленикава нијанса.

Покрај различните нивоа на опрема, клиентите ќе можат да изберат меѓу три целосно електрични мотори (210 КС, 230 КС со продолжен опсег и 320 КС со два мотора (погон на сите тркала). Поточно, тоа значи дека батерија од 73 kWh е се испорачува стандардно, а со зголемен досег, капацитетот е дури 98 kWh. Во зависност од верзијата, станува збор за опсег од 525 или дури 700 км.

Што се однесува до полнењето, горната граница е моќност на полнење до 160 kW. Полнењето од 10 до 80 проценти затоа може да се направи за половина час.

Во понудата ќе бидат достапни уште две електрифицирани верзии, хибриден 1.2 мотор со 136 КС и plug-in хибриден 1.6 мотор со 195 КС.

Новиот Е-3008 ќе се произведува исклучиво во Франција, во Сошо, а ќе се појави во продажба во февруари 2024 година. Да кажеме и дека наскоро ќе следи и поголемиот Е-5008, кој ќе ја комплетира понудата за оние кои бараат попространо семејно возило.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Авто новости

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Read more
 

Автомобили

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе

Како автомобилските гуми да ви траат подолго?

Читај повеќе