Пилот во САД се обидел да урне авион полн со патници

Авијатичарот се обидел да ги исклучи моторите на авионот за време на летот од државата Вашингтон до Калифорнија, изјавија претставници на авиокомпанијата Alaska Airlines.

Пилотот на Alaska Airlines, кој не бил на должност, е обвинет за 83 точки од обвинението за обид за убиство откако се обидел да урне авион за време на „ментален слом“ среде лет, според локалните власти и сведоци.

За време на неодамнешниот лет 2059 од Еверет во Вашингтон до Сан Франциско во Калифорнија, 44-годишниот пилот Џозеф Дејвид Емерсон се обидел да го вклучи системот за гаснење пожар на авионот, што би го запрело протокот на гориво до моторите на леталото и веројатно би предизвикало катастрофално уривање.

„Патникот неуспешно се обиде да ја наруши работата на моторите“, изјави портпаролот на Alaska Airlines за New York Post, мислејќи на Емерсон, кој во тоа време не бил на должност. „Екипажот го обезбеди леталото без инциденти“.

Портпаролот објасни дека додека механизмот за гаснење пожар бил накратко вклучен, дел од преостанатото гориво обично останува во цевката, „а брзата реакција на нашата екипа да ги ресетира рачките го врати протокот на гориво и спречи недостаток на гориво“.

Според патникот Обри Гавело, кој бил сведок на инцидентот, екипажот на авиокомпанијата ги известил другите патници за итна медицинска помош во пилотската кабина пред да го пренасочи летот за безбедно да слета во Портланд, Орегон.

„Стјуардесата се врати на звучникот и рече, јасно и едноставно: 'Имаше ментален слом. Требаше веднаш да го симнеме од авионот'“, изјави Гавело за ABC News.

Емерсон на крајот беше совладан од членовите на екипажот и никој не беше повреден. Тој сега се соочува со долга листа на сериозни кривични пријави, вклучувајќи 83 точки за обид за убиство од прв степен, 83 точки од обвинението за несовесно загрозување на друго лице и една точка за загрозување на авион од прв степен, потврди за NY Post Канцеларијата на окружниот обвинител на округот Мултнома.

Пилотот сега е предмет на федерална истрага, при што поранешниот разузнавач на ФБИ, Џошуа Скал, изјави за CBS News дека агентите „ќе го превртат животот на оваа личност“ и „ќе поминат низ неговите социјални медиуми, сите негови компјутери, неговите телефони“. Неименуван извор запознаен со истрагата изјавил за NY Post дека Емерсон најверојатно не бил мотивиран од идеологија, но, сугерирајќи дека инцидентот е поврзан со епизода на ментално здравје.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Свет

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Read more

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Read more

Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Read more

Земјоделците ги пробија барикадите во Брисел, полицијата бега, активирани водени топови

Read more
 

Вести

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Читај повеќе

Уште едно убиство: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Читај повеќе
  • play_arrow

Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: Веста ме најде во домашен амбиент

Читај повеќе

Амбасадорката Тигањ: Во Хрватска може и со старите пасоши

Читај повеќе

Земјотрес во Босна и Херцеговина и во Хрватска

Читај повеќе

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Читај повеќе

Герапетритис: Преспанскиот за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Читај повеќе

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Читај повеќе