Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Дали се чувствувате погладни од вообичаено? Тоа може да биде поради вашите навики за спиење, пишува New York Post. Според експертите, човечката глад е поврзана со деноноќниот ритам, што значи дека недоволното спиење може да предизвика поголем апетит. Кристофер Роудс, нутриционистички биолог од Калифорнија, објасни за Fox New Digital дека телото со лишен сон „бара енергија преку храната“.

„Спиењето и исхраната се тесно поврзани поради нивната заедничка вклученост во метаболичките сигнали на вашето тело и деноноќниот ритам. Токму онака како што го тренираме нашето тело да очекува сон, исто така го тренираме да очекува храна врз основа на нашите типични оброци и навики во исхраната во текот на денот, што станува дел од нашите дневни деноноќни циклуси“, вели тој.

Додаде дека лошиот сон ја нарушува сигнализацијата на хормоните - особено кортизолот, кој влијае на „метаболичката стапка и клучните хормони лептин и грелин“. Овие хормони се одговорни за контролирање на гладот ​​и потрошувачката на енергија. Екстремните нарушувања на деноноќниот ритам, како што е несоницата, може да предизвикаат „ефект на бранување“ низ телото. Значи, останувањето буден до доцна навечер може да го наруши природниот ритам на телото.

„Ова може да го наруши нашиот природен ритам и да предизвика проблеми со нашата биолошка сигнализација, промени во нивото на хормоните, хемиската сигнализација и функцијата на невроните“, рече д-р Роудс, додавајќи дека овие нерамнотежи може да предизвикаат прекумерна глад и желба, бидејќи ефектите на телото на лишени од енергија од спиењето, се обидува да го надополни со добивање повеќе енергија од храната.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе