Претставени Xiaomi 14 и 14 Pro со HyperOS и подобрени Leica камери

Компанијата Xiaomi официјално ја претстави серијата на мобилни телефони Xiaomi 14 напојувани со новиот процесор Snapdragon 8 Gen 3, кои имаат главни Leica камери и дизајн, како и новиот оперативен систем на Xiaomi HyperOS.

Xiaomi 14 Pro се оддалечи од заоблените рабови на својот претходник и има рамни метални страни. Рамката е украсена со сјајна завршница со ефект на огледало. Дизајнот е симетричен, составен од две стаклени панели кои малку се стеснуваат на самиот раб. Околу модулот на камерата има метална рамка.

Xiaomi 14 Pro е поголемиот од двата уреда, има 6,73-инчен 12-битен LTPO OLED екран со резолуција од 1.440 x 3.200 пиксели и стапка на освежување од 120 Хц, чија максимална осветленост е до 3.000 нити. Панелот е покриен со Xiaomi Longjing стакло, а рабовите околу екранот се потенки.

Смартфонот ќе биде достапен во црна, бела и рок зелена боја, како и Titanium Special Edition со страници од мат легура на титаниум.

Xiaomi го отфрли 1-инчниот сензор во случајот на моделот Pro и воведе нов сензор наречен Light Hunter 900 со леќи Leica Summilux. Станува збор за сензор од 50 MP 1/1,31" со големина на пиксели од 1,2 μm и динамички опсег од 13,5. Прилагодениот објектив од 23 мм има променлива решетка, од f/1,42 до f/4,0. Сензорот е околу 44% помал од 1-инчниот што го користи минатогодишниот Xiaomi 13 Pro, но новите леќи се 80% посветли, така што вкупниот капацитет за собирање светлина е речиси непроменет.

Има и 75мм f/2.0 телефото камера со „лебдечки“ елементи за автофокус, што може да фотографира до 10 см. Потребни се стандардни фотографии од 40 MP и портрети од 50 MP. Третиот е ултра-широка 50 MP f/2.2 14 мм ултра-широка камера со макро можности од 5 см.

Уредот се напојува со нов Snapdragon 8 Gen 3 процесор изграден на 4nm процес на TSMC, кој е поврзан со 12 или 16 GB LPDDR5X RAM и 256 GB, 512 GB или 1 TB внатрешна меморија UFS 4.0. Капацитетот на батеријата е 4.880 mA⋅h и поддржува жично полнење од 120 вати и безжично полнење од 50 вати.

Овој модел може да се нарача во Кина во црна, бела или рок зелена боја во конфигурации 12/256 GB, 16/512 GB и 16 GB/2 TB, по цени од 650, 710 и 780 евра.

Xiaomi 14 е солиден додаток на компактниот предводник на сегментот, споделувајќи нов симетричен дизајн со моделот Pro, иако минатогодишниот Xiaomi 13 веќе имаше рамка со рамни страни и повеќе закривени агли. Всушност, овој паметен телефон е идентичен по големина со неговиот претходник, долг е 152,8 мм, широк 71,5 мм и висок 8,20 мм. Новиот модел доаѓа во две варијанти, стаклената верзија тежи 193 гр, а верзијата со нано кожа тежи 188 гр. Екранот од 6,36 инчи е задржан, но сега има супериорен LTPO OLED панел со резолуција од 1.300 x 2.670 пиксели, фреквенција од 120 Хц и максимална осветленост од 3.000 нити.

Камерите на помалиот Xiaomi 14 изгледаат идентични со оние што ги користи 14 Pro, но има суптилни разлики. Главната камера од 50 MP го има истиот сензор Light Hunter од 1/1,31" со големина на пиксели од 1,2 μm, но и леќа од 23 мм f/1,6 (фиксна решетка). Телефото од 75 мм е идентично, но 50 MP од 14 мм ултра-широк нема автофокус, туку макро способности.

Овој модел се напојува и со процесор Snapdragon 8 Gen 3 поврзан со 8, 12 или 16 GB LPDDR5X RAM и 256 GB, 512 GB или 1 TB внатрешна меморија UFS 2.0. Уредот се напојува од батерија со капацитет од 4.610 mA⋅h, која поддржува 90 вати жично и 50 вати безжично полнење. Цените се 520, 560, 600 и 700 евра во зависност од конфигурацијата.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Мобилни

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more

Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Read more

iPhone 16 ќе има дополнително копче – која ќе му биде функцијата?

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе