Прикажан првиот 4K дисплеј од 1000 Hz во светот

Во текот на изминатите години, стапките на освежување на екранот значително се зголемија, а сега имаме дисплеј со рекордна стапка на освежување.

Најбрзите монитори моментално достапни на пазарот нудат стапки на освежување од 540 Hz, но уште побрзи панели се веќе во подготовка.

Ова конкретно се однесува на екранот TCL CSOT, кој има 4K панел со стапка на освежување од 1000Hz.

Прототипот на екранот TCL CSOT беше прикажан за време на настанот DisplayWeek 2024, а она што е најимпресивно е што дисплејот работи во 4K резолуција. Ова ги отфрла очекувањата дека мониторот за освежување од 1000 Hz ќе пристигне со помала резолуција.

Сè уште нема многу детали за овој револуционерен монитор, но се појавија фотографии од X кои го покажуваат неговиот заоблен екран и ултра широк сооднос.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Вести

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе