Пронајден првиот фосил од диносаурус директно поврзан со кобниот удар на астероид

Во американската сојузна држава Северна Дакота, на местото Танис, е пронајдена фосилизирана нога од диносаурус, на која е зачувана дури и кожата. Научниците тврдат дека диносаурусот кому му припаѓала оваа нога најверојатно загинал на денот на ударот на астероидот, кој на крајот го истребил овој вид.

Она што особено ги израдува научниците е што досега се пронајдени многу малку остатоци од диносауруси кои припаѓаат на периодот непосредно пред ударот на астероидот, пишува BBC.

Астероид кој удрил во Земјата пред 66 милиони години го означил крај на ерата диносаурусите и создал услови за цицачите да станат доминантен вид.

По должината на стапалото на диносаурусот најдена е фосилизирана риба која вдишувала остатоци додека паѓале од небото, желка прободена со дрвен кол, кожа на трицераптор, ембрион во јајце на птеросаурус и нешто што се чини дека е остаток од самиот астероид.

„Имаме толку многу детали кои ни кажуваат што се случувало од момент во момент, речиси како да гледате филм. Гледате во фосил овде и тоа ве враќа во тој ден“, коментира водачот на истражувањето, Роберт ДеПалма од Универзитетот во Манчестер.

Во науката е општо прифатено дека астероид со дијаметар од околу 12 километри удрил во областа на Мексиканскиот Залив и предизвикал изумирање на диносаурусите. Тоа е 3.000 километри оддалечено од локацијата во Танис, но силината на ударот била таква што уништувањето можело да го зафати и ова подрачје.

Професорот Пол Барет од Природонаучниот музеј во Лондон за BBC изјави дека тоа е Теселосаурус. Овој вид диносаурус изгледал како многу голем гуштер. Очигледно оваа нога на диносаурусот му била откорната многу брзо, според него нема докази за некаква болест на стапалото.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Вести

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе