Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Компанијата Razer го претстави најлесното компјутерско глувче за гејмери ​​во својата историја.

Глувчето наречено Viper Mini Signature Edition тежи само 49 грама, што значи дека е 16 проценти полесно од моделот Viper V2 Pro.

Егзоскелетот на глувчето е направен од легура на магнезиум со полушуплива внатрешност и има мала сличност со глувчето SteelSeries Aerox 3 Wireless.

„Сакавме да го надминеме традиционалниот дизајн на саќе, а тоа бараше материјал со супериорен сооднос сила-тежина. По евалуацијата на пластиката, јаглеродните влакна и титаниумот, на крајот избравме легура на магнезиум поради нејзините одлични својства“, вели Чарли Болтон, шеф на одделот за индустриски дизајн во Razer.

Remote video URL

Од компанијата велат дека глувчето ја користи нејзината најбрза безжична технологија и спаѓа во групата безжични глувчиња со најдобри перформанси.

Глувчето има оптички сензор Razer Focus Pro 30K, оптички прекинувач Gen-3 и технологија HyperPolling Wireless со polling rate од 4.000 Hz. Polling rate е брзината на комуникација помеѓу глувчето и компјутерот, односно колку често глувчето го известува компјутерот за својата позиција.

Батеријата на новото глувче трае до 60 часа, а потребни се помалку од 90 минути за целосно полнење преку USB-C портот.

Глувчето од 1 февруари се продава преку веб-страницата на Razer за 280 долари.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Хардвер

Најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Read more

Купување лаптоп: Како да одберете некој што ќе трае долго?

Read more

Redmi покажа како полни батерија од 0 до 100% за помалку од пет минути

Read more

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Read more
 

Гик

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Читај повеќе