Роверот на НАСА успешно слета на Марс, ги испрати и првите фотографии

По патување од 7 месеци, роверот Perseverance успешно слета на површината на Марс. Мина 468 милиони километри за да слета на кратерот Језеро, од каде ги испрати и првите фотографии.

Роверот слета вчера во 21:56 часот на површината на Марс во кратерот Језеро, наречен според местото Језеро близу Јајце во Босна и Херцеговина. Ги испрати и првите фотографии од кратерот, а НАСА ги објави на Twitter со поздравот:

Здраво, свету. Ова е мојот прв поглед на вечниот дом“, е наведено во објавата.

URL

Потоа следи уште една објава во која роверот направил фотографија од тоа што се наоѓа зад него.

URL

„Уште еден поглед на тоа што се наоѓа зад мене. Добре дојдовте на кратерот Језеро“, објави НАСА.

URL

Агенцијата соопшти дека роверот е во одлична состојба по спуштањето на Црвената планета. Инженерите од контрола на мисијата одушевено ја поздравија потврдата дека е извршено слетување на возилото кое во наредните две години ќе трага по знаци на микробиолошки живот.

URL

Се претпоставува дека пред неколку милијарди години на овој кратер постоело големо езеро и поради присуството на вода можеби постоел и живот.

„Успешно се паркиравме и имаме безбеден ровер на површината. Не можам да бидам погорд на мојот тим кој е заслужен за овој успех“, изјави Ален Чен кој го предводи истражувачкиот тим на НАСА.

URL
URL
реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Наука

И една доза вакцина ја намалува хоспитализацијата

Read more

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Read more

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Read more

Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како изгледа телевизор од 400.000 долари?

Читај повеќе

И една доза вакцина ја намалува хоспитализацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најлоши видеоигри за 2020

Читај повеќе

Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Читај повеќе

Зошто сонцето и ветерот не можат да ги заменат јагленот, гасот и нафтата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 нови игри за PS4

Читај повеќе

„Ѕверот“ доаѓа: Смартфон со 18 GB RAM

Читај повеќе

Колку е заштитен вашиот телефон од вода? Еве на што треба да внимавате

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајде да лебдиме: Вселенска прошетка од 6,5 часа

Читај повеќе