ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Се самоуби еден од организаторите на Олимпијадата

Член на Националниот олимписки комитет на Јапонија си го одзема животот скокајќи пред воз во движење во токиското метро.

Јасуши Морија, кој бил задолжен да го предводи сметководствениот сектор во јапонскиот олимписки комитет, утринава се фрлил пред воз во токиското метро. Не починал на лице место, веднаш бил пренесен во болница, каде сепак им подлегнал на повредите.

Полицијата покрена истрага, но првичните информации покажуваат дека се работи за самоубиство. 52-годишниот Морија бил идентификуван преку неговата лична карта.

Олимписките игри во Токио требаше да се одржат минатата година, но беа одложени за годинава и ќе се одржат од 23 јули до 8 август. Нема да бидат дозволени странски гледачи, а на стадионите ќе можат да влезат единствено жители на Јапонија и тоа во ограничен број.

Иако Олимпијадата ќе се одржи со такви строги мерки, сепак јапонскиот народ силно се противи на нејзино одржување и бара да биде одложена. Бројни испитувања на јавното мислење покажаа дека мнозинството Јапонци се или за целосно откажување на организацијата на нивната земја, или за одложување поради COVID-19.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе