Што е USB-C и зошто навистина ни треба?

Создавањето на USB-C конекторот беше мотивирано од желбата конечно да се најде решение за конфузијата што ја создаваат мноштвото различни конектори.

Најголемата промена што дојде со новата серија на паметни телефони iPhone 15 – преминот од стариот Lightning кон стандардниот USB-C порт, го донесе овој „универзален конектор“ во центарот на вниманието и на љубителите на технологијата и на обичните корисници.

USB-C првпат беше претставен во 2014 година и оттогаш станува сè поприфатен во технолошката заедница. Неговото создавање беше мотивирано од желбата конечно да се најде решение за конфузијата предизвикана од куп различни конектори (3,5 милиметарски приклучок за слушалки, VGA, USB...) со кои луѓето се мачат повеќе од две децении.

Затоа самата идеја за воведување „спасоносен“ уникатен конектор беше голем поттик за USB-C.

Новиот конектор не само што ги елиминираше проблемите со кои се соочуваат USB-A и USB-B, туку донесе и можност за брз пренос на податоци, пренос на видео сигнал и полнење на батеријата преку еден кабел. Сето ова го прави многу покорисен и употреблив од неговиот претходник.

И, за разлика од многу производители кои се повеќе го прифаќаа и го воведоа на своите уреди, само Apple досега се држеше настрана.

Еколошки причини

Многу поддржувачи на воведувањето на еден конектор се залагаат за негова употреба поради намалувањето на вкупната количина на отпад што се создава од фрлените кабли.

Кога имаме само еден кабел, тогаш ќе можеме да го користиме се додека работи, наместо да го фрламе со секој уред што ќе го замениме.

Фактот дека секој уред сега ќе поддржува ист тип на конектор значи дека веројатно ќе стане неважно дали производителите ставаат кабли во пакетот со уредите.

Иако недостигот на кабел во амбалажата на телефонот веројатно ќе им пречи на многумина, за други тоа е голем чекор напред кон намалување на отпадот, што на крајот веројатно ќе влијае на намалувањето на ефектите од климатските промени.

Сè на сè, може да се заклучи дека USB-C е тука да им го олесни животот на луѓето ширум светот кои користат паметни телефони и многу други уреди.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Read more

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Read more

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе