Сите живееме во 2024, само Ноле во 7533 година

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со своите постапки редовно го привлекува вниманието на светската јавност, а така беше и денеска кога објави интересна објава на Instagram.

Ѓоковиќ на Instagram ја честиташе „7533-та српска година“ што предизвика одушевување кај многу фанови, но медиумите во Србија се обидоа да разјаснат дека Ѓоковиќ алудирал на „стариот српски календар“.

Тие наведуваат дека нивните предци се воделе по тој календар повеќе од седум милениуми, а неговата употреба престанала со усвојувањето на јулијанскиот календар од црквата и усвојувањето на Грегоријанскиот календар од страна на државата.

Тој наводен календар за првата година го зема претпоставениот крај на библискиот потоп, околу 5509 година п.н.е.

Очигледно по тоа се води најдобриот светски тенисер Ѓоковиќ кој во моментов се подготвува за настап на Мастерсот во Монте Карло. Овој турнир е на распоред од следната недела, а на него српскиот тенисер ќе бара враќање во вистинската форма по лошиот старт на сезоната.

Во тековната сезона Ѓоковиќ се уште нема освоено ниту еден турнир, неодамна отпадна на стартот на Мастерсот во американскиот Индијан Велс, а минатата недела раскина со тренерот Горан Иванишевиќ.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе