ЛА ЛИГА 2019/20

Сосиедад во голеада славеше кај Осасуна

Во малото баскиско дерби тимот на Реал Сосиедад победи на гостувањето кај Осасуна со 3:4.

Осасуна го пречека Реал Сосиедад на „Ел Садар“ стадионот во Памплона. Гостите почнаа фуриозно и по неполн час игра имаа водство од 0:3 благодарение на головите на Микел Ојарзабал, Порту и Мартин Одергорд. До паузата домашниот тим успеа да намали преку Аридане.

Во вториот дел Осасуна најави анулирање на предноста откако по само три минути игра Чими Авила намали на 2:3. Но, во 71-вата минута ги пресече директниот црвен на дефанзивецот Факундо Ронкаља, а потоа гостите преку штотуку влезениот Александер Исак зголемија на 2:4.

Осасуна и со играч помалку не се предаде и со вториот гол на Чими Авила на шест минути до крајот ја врати неизвесноста. Сепак, домаќините немаа сили со 10 играчи да постигнат и четврти гол и да избегнат пораз.

Ова беше 79-та пресметка помеѓу овие два тима, а Реал Сосиедад ја забележа 41-вата победа. Осасуна има 23, додека 15 пати одиграле нерешено.

Со оваа победа Реал Соседад се врати во игра за пласман помеѓу најдобрите четири, додека Осасуна трет натпревар е без победа и падна на 12-тото место.

Производи што не треба да се користат по истекот на рокот

Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Ројс со пиво почести 80.000 навивачи

Шкупи остана без излез во Европа, па удри по претседателот на ФФМ

Далас беше на -17, па Дончиќ и друштвото се разиграа и изборија финале на Западот

Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи