млеко

7 висококалорични намирници што не треба да се избегнуваат при слабеење

Висококалоричната храна обично се вели дека е нездрава и не е хранлива. Вистина е дека консумација на висококалорична храна ќе ја зголеми вашата телесна тежина, но тоа не значи дека е навистина толку лоша.
Read more

Три најлоши млечни производи што предизвикуваат надуеност и проблеми со варењето

Млечните производи, познати по својата хранлива вредност и придонес за здравјето на коските, се составен дел на многу диети.
Read more

Четири едноставни пијалаци што треба да се консумираат при анемија

Најчеста причина за анемија е недостатокот на железо, а без него вашето тело не е во можност да произведе хемоглобин што им е потребен на вашите црвени крвни зрнца за да носат кислород.
Read more

Кое млеко е најздраво?

Нутриционистката Марсела Фиуза ги спореди хранливите материи кои се наоѓаат во кравјото млеко со оние во овесното млеко.
Read more

Што значи процентот на масленост на млекото и како се одредува?

На полиците на продавниците денес нè пречекуваат пакувања млеко со различни бои и проценти млечни масти, што може да предизвика збунетост при купувањето.
Read more

Истражување: Млекото хидрира повеќе од водата

Иако водата се смета за најздрав, а воедно и најдобар пијалак за хидратација, научниците докажаа дека сепак постои пијалак кој повеќе го хидрира организмот отколку водата.
Read more

Како додавањето млеко во кафето му помага на организмот?

Новото истражување спроведено од Универзитетот во Копехаген тврди дека додавањето млеко во кафе може да му помогне на вашето тело при борбата со воспаленија и дека воопшто може да придонесе за подобро здравје.
Read more

Пет причини зошто треба да пиете млеко пред спиење

Млекото е одличен извор на протеини, здраво е за коските, а најмногу придобивки има кога се пие пред спиење.
Read more

Пет намирници кои не смеете да ги јадете со млеко

Млекото е здрава, но и комплексна напивка која не треба да ја консумирате со некои производи.
Read more

Симптоми што укажуваат на алергија на млечни производи

Воопшто не е забавн да откриете осип на кожа или да трчате во веце откако ќе изедете вкусно јадење со сирење.
Read more

Какви промени ќе ви се случат ако престанете да пиете млеко?

Без разлика дали сакате или не сакате да пиете кравјо млеко, факт е дека тоа не е нужно за здрав начин за исхрана.
Read more
play_arrow

Зошто не треба млекото да го чувате во вратата од фрижидерот?

Скоро сите го чуваме млекото во вратата од фрижидерот. Сепак, постои причина зошто не треба да го оставаме таму.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more