Роскосмос

Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Рускиот космонаут Олег Кононенко стана првиот човек кој поминал вкупно илјада дена во вселената.
Read more
play_arrow
filter

Во вселената се најдобри пријатели: Нов американско-руски екипаж замина на МВС

Компанијата SpaceX испрати нов американско-руски екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) со помош на својата ракета Falcon 9.
Read more

НАСА им пркоси на санкциите: Вселенската соработка со Русија продолжена до 2025

Иако односите се заладија во последниве години, САД и Русија продолжуваат да соработуваат во вселената.
Read more

Роскосмос објасни зошто Луна-25 се урна на Месечината

Генералниот директор на Роскосмос, Јуриј Борисов, објасни дека автоматската вселенска станица Луна-25 паднала бидејќи нејзиниот мотор не се исклучил навреме. Тој го изјави ова во интервју за ТВ каналот Россия-24.
Read more

Руското вселенско летало се урна на површината на Месечината

Руското вселенско летало Луна-25 се урна на површината на Месечината еден ден откако беше пријавена „ненормална ситуација“ и се загуби, објави руската новинска агенција ТАСС.
Read more
play_arrow

Русија лансираше вселенско летало, сака повторно да слета на Месечината по 47 години

Русија денеска го лансираше своето прво вселенско летало за слетување на Месечината по 47 години, во обид да биде првата сила што ќе изврши меко слетување на јужниот пол на Месечината, регион за кој се верува дека содржи џебови со воден мр
Read more

Рогозин: Нема доказ дека САД слетале на Месечината

Поранешниот шеф на руската вселенската програма, Дмитриј Рогозин, вели дека додека многумина во Роскосмос стојат зад верзијата на настаните што ја кажува Вашингтон, никој всушност не може да прикаже непобитен доказ дека тоа навистина се сл
Read more

Роскосмос: Оштетеното вселенско летало за снабдување падна во океан

Руското вселенско летало за снабдување Прогрес МС-21, кое се симна од Меѓународната вселенска станица (МВС) поради оштетување, денеска се запали по враќањето на Земјата и се урна во Тихиот Океан.
Read more

Прв пат од војната во Украина: САД и Русија заедно испраќаат астронаути во вселената

Русија и САД денес испраќаат екипаж на Меѓународната вселенска станица во прва заедничка мисија од руската инвазија во Украина.
Read more

Рогозин: Ако дојде до нуклеарна војна, ќе го уништиме НАТО за половина час

Шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Дмитриј Рогозин, тврди дека Русија може да ги уништи земјите-членки на НАТО за половина час, ако дојде до нуклеарна војна.
Read more

Роскосмос ја напушта Меѓународната вселенска станица

Генералниот директор на руската вселенска агенција Роскосмос, Дмитриј Рогозин потврди дека Русија ја напушта Меѓународната вселенска станица (МВС).
Read more

Русите објавија сателитска снимка од седиштето на НАТО: Момци, ве следиме

Шефот на руската вселенска агенција Роскосмос на Twitter објави сателитска снимка од седиштето на НАТО по повод годишнината од основањето на Алијансата.  
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more