скијање

Македонските скијачи денеска настапуваат на СП во Кортина д'Ампецо

Светското првенство во алпско скијање во Кортина д'Ампецо продолжува денеска со квалификациите во слалом, на кој ќе настапат четворица македонски скијачи.
Read more

Историски златен медал за Норвешка во екипна конкуренција на СП во алпско скијање

Норвешка го освои првиот златен медал во својата историја во екипна конкуренција на светските првенства во алпско скијање, триумфирајќи попладнево на патеката во Кортина д'Ампецо, пред Шведска и Германија.
Read more

Шифрин го освои златото во алпска комбинација на СП

Американката Микаела Шифрин е победничка во третата дисциплина на Светското првенство во Кортина д'Ампецо.
Read more
play_arrow

Опасен пад на Германецот Бауман: Излезе со крвав нос, но на нозе

Германскиот скијач Ромед Бауман за влакно избегна сериозна повреда при падот откако само што мина низ целта на спустот во Кортина Д’Ампецо.
Read more

Лара Гут Бехрами победи на супервелеслаломот во Кортина

Швајцарката Лара Гут Бехрами беше најбрза на првата трка на Светското првенство во алпско скијање во италијанскиот зимски центар Кортина д'Ампецо.
Read more

Намалени цените на билетите во Ски-центарот „Попова Шапка“

Ски-центарот „Попова Шапка“ информира дека ги намалува цените на билетите.
Read more

Скијачките клубови бараат подготвување на ски-патеки на Попова Шапка откако наврна доволно снег

Откако деновиве наврнаа поголеми количини снег и се создаде значителна покривка на Попова Шапка скијачките клубови ја потенцираат потребата што поскоро надлежните да ја искористат приликата и да започне скијачката сезона за да не се повтор
Read more

По 40 години Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а Министерството за локална самоуправа заедно со Швајцарската агенција за развој и соработка, обезбедија 5
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more