совети за возачи

Уште колку километри може да возите откако ќе се запали сијаличката за гориво?

Read more

Совети за возачи: Како да го подготвите автомобилот за пролет?

Конечно дојде крајот на зимата и конечно може да уживаме во убавото време, но не треба да заборавиме на возилата, туку да ги подготвиме за пролет.
Read more

Колку гориво е најдобро да имате во резервоарот?

Денес, поради високите цени на горивото, сè поголем предизвик е да се наполни полн резервоар на возилото.
Read more

Како најдобро да го заштитите автомобилот од кражба?

Ако сте сопственик на возило, една од поголемите грижи ви е неговата безбедност.
Read more

Што се случува со притисокот во гумите во зима?

Пониските температури значат и помал притисок во гумите, затоа подгответе се почесто да ги пумпате гумите во зимските месеци.
Read more

Зимска возачка дилема: Тргнуваш веднаш или чекаш да се загрее моторот?

Од генерација на генерација возачи се пренесуваат „добронамерни“ совети и трикови како да се користи автомобилот во студените месеци.
Read more

Антифриз: Одговараме на најчесто поставуваните прашања

Наскоро ќе имаме температури под нулата во речиси цела држава, барем навечер, па крајно време е и најпуштените возачи да го проверат антифризот во возилото.
Read more

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Седиштата во некои возила имаат неколку степени на греење и ладење, а претерувањето може да предизвика хронични проблеми.
Read more

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Секој возач треба да знае како да го провери нивото на моторното масло. За жал, многумина не знаат, а не се свесни колку е тоа важно.
Read more
play_arrow

Какво кочење на 280 километри на час!

Од Германија стигнува уште една снимка во која „за влакно“е одбегнат тежок инцидент на дел од автопатот без ограничувања на брзината.
Read more

7 совети за одржување на автомобилот во текот на зимата

Стандардните проблеми со кои се соочуваат возачите во текот на зимата може да станат минато ако ги примените овие совети.
Read more

Купувате половен автомобил? Следете ги овие пет златни правила

Оваа година низ светот се продадоа далеку помалку автомобили, и половни и нови. Побарувачката за нови возила стагнира најмногу како резултат на КОРОНА кризата, а и половните не се поштедени.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more