Трамп: Сакаат да ме убијат

МАКФАКС
/ 23.05.2024 / 10:15

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден бил подготвен „да го отстрани и да го доведе во опасност неговото семејство“.

Трамп ова го кажа на социјалните мрежи и преку е-пошта. Во е-поштата, Трамп изјави дека „копнеат да го направат незамисливото“.

„Џо Бајден беше подготвен да ме ликвидира и да го доведе моето семејство во опасност“, напиша Трамп. Во објава на својата социјална мрежа Truth Social, поранешниот американски претседател го обвини Министерството за правда дека има намера да употреби „смртоносна сила“ против него.

„Корумпираното Министерство за правда на Џо Бајден, во својот незаконски и неуставен напад врз Мар-а-Лаго, го овласти ФБИ да употреби смртоносна сила“, рече тој.

Guardian вели дека ова се однесува на налогот за претрес извршен во август 2022 година, кога агенти на ФБИ во цивилна облека упаднаа во имотот на Трамп во Мар-а-Лаго во потрага по доверливи документи што тој, наводно, одбил да ги предаде на владата. Во судското поднесување на правниот тим на Трамп, поднесено во мај, се вели дека налогот за претрес содржи „политичка изјава во врска со употребата на смртоносна сила“, во која се наведува дека „службениците за спроведување на законот на Министерството за правда може да употребат смртоносна сила кога е потребно“, пренесува медиумот.

Во соопштението, ФБИ ја опишува употребата на тие зборови како „стандардна изјава за политика која ја ограничува употребата на смртоносна сила и дека никој не наредил да се преземат дополнителни чекори и дека нема отстапување од нормата во ова прашање“, стои во написите.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Свет

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Read more

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Read more

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Read more

Рекордно се троши на нуклеарно оружје - која земја купува најмногу?

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе