УЕФА ИГРАЧ НА ГОДИНАТА 2019/20

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Лео Меси и Кристијано Роналдо ги нема на списокот за номинирани во изборот за најдобар Играч на годината на УЕФА. Вакво нешто се случува за прв пат во последните 10 години.

Се чини овој пат за наградата ќе се борат Роберт Левандовски и Кевин Де Брујне, кои важат за најсериозни кандидати. Третиот на спиокот на УЕФА е голманот Мануел Нојер со кој се заокружува триото помеѓу кое се крие победникот за сезоната 2019/20.

URL

Роналдо изминативе 9 години секогаш беше номиниран, а 3 пати беше и победник. Меси 6 пати беше номиниран во последните 10 години, а победи во 2 наврата.

Двајцата виртуози владееја со фудбалот во изминатите 10 години, но како што навлегуваат подлабоко во нивните 30-ти, така го губат чекорот со останатите.

Од Меси и Роналдо, во последните 10 избори беа номинирани:

2019/20 никој
2018/19 Роналдо и Меси
2017/18 Роналдо
2016/17 Роналдо (победник) и Меси
2015/16 Роналдо (победник)
2014/15 Роналдо и Меси (победник)
2013/14 Роналдо (победник)
2012/13 Роналдо и Меси
2011/12 Роналдо и Меси
2010/11 Роналдо и Меси (победник)

реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Фудбал

Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Read more

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Read more

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Read more

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Read more
 

Спорт

Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Читај повеќе

Котески нов тренер на Голден Арт КЛ7

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Читај повеќе

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Читај повеќе

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Читај повеќе

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Читај повеќе

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Читај повеќе

Работнички го откажа настапот на АБА 2 турнирот во Бања Лука

Читај повеќе