ФОРМУЛА 1 2023

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Ф1
Ф.З.
/ 19.11.2023 / 10:06

Одличниот холандски возач Макс Верстапен продолжи да доминира во Формула 1 шампионатот и утрово во Лас Вегас стигна до својата 18-та сезонска победа.

Утринава Верстапен стартуваше од второто место, но уште на стартот многу го притисна Шарл Леклер и го претекна во првиот свиок.

Сепак, во шестиот круг Луис Хамилтон и Карлос Саинс се судрија, а потоа Ландо Норис заврши во бариерите и управата на трката одлучи по излегувањето на безбедносното возило да има повторен старт.

Верстапен се задржа на првото место, но набрзо доби казна од 5 секунди затоа што го турна Леклер од патеката на првиот старт.

После тоа, Верстапен го бркаше своето место на врвот во поредокот, а тоа што имаше инцидент со Џорџ Расел во 26. круг не го спречи да дојде до победа на крајот.

URL

Верстапен го престигна Леклер во 39. круг од можни 50 и тоа беше крај на трката што се однесува до борбата за победа. Леклер го освои второто место откако го престигна Серхио Перес (3.) во последниот круг.

URL

Естебан Окон, Ленс Строл, Карлос Саинс, Луис Хамилтон, Џорџ Расел, Фернандо Алонсо и Оскар Пјастри завршија во првите десет зад нив.

URL

Последната трка од сезоната се вози во Абу Даби следната недела.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Ф1

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more

Верстапен: Лас Вегас? 99% спектакл и 1 долар спорт

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе