Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Ф1
Макфакс
/ 28.11.2023 / 18:31

Макс Верстапен ја освои третата титула во низа во шампионатот во Формула 1. Сепак, Холанѓанецот прекрши едно непишано правило.

Асот на Ред Бул не беше присутен на традиционалната вечера на возачите на крајот на сезоната. Покрај него, отсутни биле уште шест возачи.

Непишано правило е дека шампионот ја плаќа последната вечера во сезоната. Холанѓанецот од непознати причини го прекрши правилото. Луис Хамилтон и Шарл Леклер дојдоа на вечерата.

„Непишано правило е светскиот шампион да плати вечера на крајот од сезоната“, изјави Нико Розберг, шампионот со Мерцедес во 2016 година.

Верстапен зад себе ја има најуспешната сезона на еден возач во историјата на Формула 1. Холанѓанецот на 22 трки забележа 19 победи.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Ф1

Ферари го претстави болидот за новата сезона

Read more

Алонсо чека покана од Мерцедес

Read more

Алпин го претстави болидот за новата сезона

Read more

Ботас: Ако некој може да биде првак со Ферари, тоа е Луис Хамилтон

Read more
 

Спорт

Енди Мареј: Овој спорт повеќе не е за мене

Читај повеќе

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе