Во Бразил измерена највисоката температура досега

Макфакс
/ 21.11.2023 / 09:55

Бразил ја забележа највисоката температура во историјата на мерењата во оваа јужноамериканска земја, дури 44,8 степени Целзиусови. Во Бразил моментално трае неподнослив топлотен бран кој зафати големи делови од земјата.

Рекордот беше соборен во неделата во градот Арасуаи, во југоисточната бразилска држава Минас Жераис, соопштија официјални лица. Невидените горештини се припишуваат на феноменот Ел Нињо и климатските промени. Синоптичарите рекоа дека жештината веројатно ќе се намали оваа недела.

Официјални лица од Националниот институт за метеорологија (Инмет) соопштија дека температурите до 40°C ќе бидат забележани во трите главни градови на бразилските држави, објави CNN Brasil. Претходниот температурен рекорд беше 44,7°C и беше измерен во 2005 година.

Поради горештините, црвени предупредувања беа издадени низ земјава, еден месец пред почетокот на летото на јужната хемисфера.

Потрошувачката на енергија во Бразил се искачи на рекордно ниво бидејќи луѓето се обидуваат да се разладат со климатизери.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Свет

Путин испрати предупредување до Западот

Read more

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Read more

Поради Лавров: Украинскиот министер Кулеба не доаѓа на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Read more

Северна Кореја: Со шпионски сателит направивме детални снимки на Белата куќа и Пентагон

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Комуналците од Тетово излегоа на штрајк поради неисплатени плати

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај на 29 и 30 ноември во Скопје

Читај повеќе

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Читај повеќе

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Читај повеќе

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Читај повеќе

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Читај повеќе

Поради Лавров: Украинскиот министер Кулеба не доаѓа на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Читај повеќе