Во Помпеја откопана античка римска кочија

Интересно откритие направија италијанските археолози работејќи во познатиот антички град Помпеја кого го уништила вулканска ерупција.

Во 79 година Помпеја доживеала катастрофа од невидени размери кога еруптирал вулканот Везув и го затрупал градот со жешка лава и големо количество пепел.

1942 години подоцна, археолозите и натаму откопуваат интересни работи од овој град кој поради начинот на кој бил уништен нуди одлични услови за поглед во минатото.

Деновиве, италијански тим на археолози откри кочија направена од железо, бронза и калај. Кочијата сѐ уште не е целосно извадена, но забрзано се работи на неа.

Кочијата била пронајдена во таканречениот археолошки парк веднаш надвор од градските ѕидини. Според зборовите на археолозите, се работи за одлично сочуван предмет.

Remote video URL

„Помпеја продолжува да нѐ изненадува со откритија и тоа ќе продолжи уште некои дваесетина години бидејќи има околу 20 хектари кои допрва треба да бидат истражени. Најмногу од сѐ, ни покажува дека ова место може да се подобри и да привлече туристи од целиот свет“, рече италијанскиот министер за култура, Дарио Франческини.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Чек дис аут

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што се случува ако ги изгуглате ликовите од „Friends“?

Read more

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе