РАКОМЕТНА СУПЕР ЛИГА 2021/22

Возбудливо ракометно реми на дербито во Битола

Пелистер и Вардар прикажаа одлична ракометна претстава на големото дерби во Битола кое на крајот заврши со поделба на бодовите.

Некаде до половината на првиот дел дуелот безе израмнет, а потоа на сцена стапи Борко Ристовски и со неколку одбрани допринесе за разлика. Гостите од Скопје беа подобри во остантиот дел и на пауза заминаа со 13:17.

За време на полувремето навивачите се одзваа на апелот на РК Еурофарм Пелистер и ја исполнија салата со плишани играчки кои ќе завршат како новогодишен подарок за децата од ранливите категории.

После паузата Пелистер често доаѓаше на -2 разлика, која Вардар успешно ја одржуваше. Кон крајот на натпреварот со исклучувањето на Стојанче Стоилов домашните прво намалија на гол разлика, за потоа на две минути пред крајот конечно да дојдат и до израмнување од 26:26.

Самиот финиш донесе уште два гола, двата од седум метри. Прво Стипе Мандалиниќ погоди за водство на битолчани, а потоа Тимур Дибиров израмни, исто така од пенал, за конечни 27:27.

Најефикасен на натпреварот беше вардарецот Анте Гаџа со 8 гола, 7 постигна домашниот Стипе Мандалиниќ, а по 6 Немања Обрадовиќ од редовите на битолчани и Жереми Тото од таборот на гостите од Скопје.

Со ваквиот развој на настаните нема промени на табелата каде Пелистер останува прв благодарение на подобрата гол-разлика. Двата тима имаат по 40 бодови (13 победи, 1 нерешена и 1 пораз), но битолачни со подобра гол-разлика.

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Заслужено или не? Фудбалер на Манчестер Сити прогласен за најдобар во Премиер лига