Xiaomi работи на камера од 108 мегапиксели за новиот смартфон

Компанијата Xiaomi планира да лансира на пазарот смартфон со камера од 108 мегапиксели.

Xiaomi на својот профил на социјалната мрежа Weibo соопшти дека соработува со Samsung на развој на камера што ќе снима фотографии со резолуција од 12.032x9.024 пиксели.

Точен датум кога ќе биде претставен смартфонот со камера од 108 мегапиксели засега нема, а во промотивните материјали на Xiaomi пишува: „See You Later“ („Се гледаме подоцна“). Тој смартфон најверојатно ќе биде Mi MIX 4.

Ова звучи како необично голем скок, со оглед на тоа дека денешните смартфони имаат камери со најмногу 48 мегаписели.

Xiaomi прво ќе пласира на пазарот смартфон со 64 мегапиксели што ќе се појави на пазарот во Индија во четвртиот квартал годинава.

Тој смартфон ќе користи GW-1 сензор на Samsung со големина на пикселите од 0,8 микрони, што ќе дава фантастични фотографии од 16 мегапиксели.

Квалитетот исто така ќе го подобри технологијата Tetracell со која фотографиите од 16 мегпиксели ќе бидат посветли дури и при лоши светлосни услови.

Xiaomi не објави повеќе детали за планираната камера од 108 мегапиксели со која ќе се прават фотографии од 27 мегапиксеи што ќе може лесно да се обработуваат.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Хардвер

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Новиот Apple Watch 6 ќе детектира напади на паника

Read more

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе