6 причини зошто треба почесто да јадете спанаќ

Иако можеби понекогаш потценет, спанаќот е суперздрава храна која секој треба да ја консумира што почесто. Неговите здравствени придобивки се многу, а ние ви пренесуваме шест најважни.

Доколку барате суперздрава и квалитетна храна, спанаќот е дефинитивно ваш избор. За почеток, може да се пофали со благ земјен вкус, кој е идеален ако не уживате во горчината на кељот или благиот на зелената салата. Исто така, неверојатно е лесно да се додаде свеж и замрзнат спанаќ во рецептите, без разлика дали подготвувате смути со хранливи материи или приготвувате богата чорба.

Ако спанаќот веќе не е вообичаен додаток во вашите салати, тестенини, омлети, супи и смути, неговото изобилство на здрави придобивки ќе ве инспирира да се појавите на пазар што е можно поскоро. Ова се сите здрави, нутритивни придобивки од спанаќот, според регистрираните диететичари, пренесува Real Simple.

1. Спанаќот е богат со антиоксиданси

Спанаќот е богат со различни антиоксиданси, како што се лутеин, бета-каротен и витамин Ц. Ова е од суштинско значење за целокупното здравје бидејќи антиоксидансите ги неутрализираат слободните радикали. Кога слободните радикали се акумулираат во телото, тоа доведува до оштетување на клетките и оксидативен стрес, што е главна причина за хронични состојби како рак, срцеви заболувања и дијабетес тип 2. Меѓутоа, бидејќи антиоксидансите (како оние во спанаќот) помагаат во борбата против слободните радикали, може да го спречат оксидативното оштетување и да ги одржуваат вашите клетки здрави.

2. Спанаќот има калиум кој помага во контрола на крвниот притисок

Спанаќот е добар извор на калиум, кој помага во намалување на крвниот притисок со опуштање на крвните садови. Калиумот, исто така, делува со балансирање на нивото на натриум во телото – што во големи количини може да го зголеми крвниот притисок. Покрај тоа, спанаќот е одличен извор на фолати и магнезиум, две хранливи материи кои го зголемуваат производството на азотен оксид, молекула која има ефект на намалување на крвниот притисок. Ова е клучно бидејќи високиот крвен притисок е главен фактор на ризик за срцеви заболувања и водечка причина за смрт во САД, според Центрите за контрола и превенција на болести.

3. Спанаќот е одлична храна за мозокот

Спанаќот е една од најдобрите намирници за здравјето на мозокот. Според списанието Neurology, дневната доза од само една порција лиснат зеленчук, како што е спанаќот, може да го забави когнитивниот пад поврзан со возраста.

Ова се должи на високата содржина на лутеин, бета-каротен, фолати и филохинон (форма на витамин К), кои ги штитат мозочните клетки со текот на времето.

Точните механизми варираат во зависност од хранливите материи, но тие генерално работат со намалување на оксидативниот стрес, невроинфламацијата (т.е. воспаление на мозокот и 'рбетниот мозок) и таложењето на протеини вклучени во состојби како Алцхајмерова болест.

4. Спанаќот обезбедува железо за одржување на здрава крв

Спанаќот е извор на железо, минерал кој се користи за производство на хемоглобинот, главната компонента на црвените крвни зрнца. Овие клетки се одговорни за внесување на кислород до сите ваши органи и ткива, па затоа се многу важни. Постојат два вида железо: хем, кој се наоѓа во храната од животинско потекло, и не-хем, кое доаѓа од растителна храна, вклучувајќи го и спанаќот.

„Телото не апсорбира не-хем железо како и хем железото, но можете да ја зголемите апсорпцијата ако го споите спанаќот со извор на витамин Ц“, вели регистрираниот диететичар Рајхан Гајгер. Примери на храна богата со витамин Ц вклучуваат сок од лимон, брокула, бугарска пиперка, бел компир и домати.

5. Спанаќот е полн со влакна за здравје и правилна работа на цревата

Можеби не е најгламурозната тема, но друга голема здравствена придобивка од спанаќот е неговата фантастична содржина на влакна, кои го поддржуваат здравјето на вашиот цревен микробиом и промовираат правилно варење. Спанаќот содржи нерастворливи влакна, кои се еден вид влакна кои не се разградуваат лесно.

Ова ја зголемува масата на столицата, што го олеснува минувањето и потенцијално олеснување на запек. Нерастворливите влакна се исто така поврзани со зголемена ситост после оброк, така што спанаќот може да ви помогне да бидете сити подолго време.

6. Спанаќот е одличен за здравјето на очите

Спротивно на популарното верување, морковите не се единствениот зеленчук што им користи на вашите очи. Спанаќот содржи антиоксиданси лутеин и зеаксантин, кои се поврзани со витаминот А.

И двете се хранливи и ги штитат вашите очи од сонцето, главниот извор на оксидативен стрес (а со тоа и оштетување на клетките) во окото. Ова може да помогне да се намали ризикот од болести на очите поврзани со возраста, вклучувајќи макуларна дегенерација и катаракта.

Но, имајте на ум: и лутеинот и зеаксантинот се хранливи материи растворливи во масти, што значи дека им се потребни масти за да се апсорбираат од телото. За да ги искористите сите големи придобивки од овие антиоксиданси, размислете да го прелиете вашето следно јадење со спанаќ со екстра девствено маслиново масло или да го споите со авокадо, семки или масна риба.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе