АТП ВИМБЛДОН 2024

Алкарас се помачи на стартот на Вимблдон, сепак мина понатаму

Карлос Алкарас неочекувано тешко стигна до победа во првото коло на Вимблдон, откако по два и пол часа борба го совлада Естонецот Марко Лајал со 3:0.

Лајал му пружи голем отпор на фаворизираниот Шпанец, кој во воведниот сет дури во една прилика му го одзеде сервисот и поведе со 3:2, но Алкарас брзо возврати и на крајот стигна до 7:6 во тај-брејкот.

Во вториот сет Лајал повторно прави брејк, а Алкарас возвраќа и со пресврт доаѓа до 7:5, за да ја потврди победата со сигурни 6:2 во последниот трет сет од мечот за конечни 3:0.

Алкарас, кој ја брани шампионската титула на Вимблдон, во второто коло ќе игра против победникот од дуелот меѓу Вукиќ и Офнер.

Во второто коло стигна и Хрватот Борна Ќориќ со победа од 3:0 над Бразилецот Мелигени Алвис, а Каспер Руд со истиот резултат го совлада Австралиецот Алекс Болт.

Најинтересно беше на дуелот меѓу Џордан Томпсон и Павел Котов, каде Австралиецот победи со 3:2 по четири часа и 10 минути борба.

Голем неделен финансиски хороскоп за секој знак

Кога потењето е причина да побарате лекарска помош?

Кардиолозите советуваат колку јајца може да јадеме неделно

Netflix го укинува популарниот план за претплата

Тенис

Ѓоковиќ со совет до младите како да ги пребродат повредите: Верувам дека Калин бргу ќе се врати на терените

Политички скандал пред Олимписките игри: Рубљов одби да игра под неутрално знаме

Ѓоковиќ: Нема да ги завршам натпреварите во 3 часот наутро

Монтела: Холанѓаните се борат како лавови, но и ние играме со срце

Како му чукаше срцето на Роналдо пред пеналот против Словенија?

Ед Ширан настапи пред англиските фудбалери, коментарите се безмилосни

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Херојот на Турција славеше со поздравот на Сивите волци и предизвика скандал, му прети казна

Познати сите четвртфинални двојки на ЕУРО и на Копа Америка

Лакрдија на Копа Америка: Во ВАР цртаа погрешни офсајд линии и не досудија пенал за Бразил

Италијанците разочарани: Подобри сме на плејстејшн отколку на терен