Apple ќе престане со производство на iPhone со 64 GB меморија

Компанијата Apple во иднина нема да произведува iPhone со интерна меморија од 64 GB, откако официјално беше претставен најновиот iPhone 13.

Новите iPhone 13 и 13 Mini означуваат крај на ерата во која купувачите можеа да купат смартфон со 64 GB интерна меморија.

Со пристигнувањето на iPhone 13 минималната меморија е зголемена и сега изнесува 128 GB, но целите останаа исти. Покрај верзијата со 128 GB, купувачите можат да изберат и верзии со меморија од 256 и 512 GB, а iPhone 13 Pro има до 1 TB меморија.

Оваа промена се чекаше долго време, но проблемот се зголемуваше како што и бројот на апликации, фотографии, видеоигри. Apple нудеше капацитет на меморија од 64 GB од 2011 година, а ваквите верзии се нудеа и покрај воведување на меморија од 128, 256 и 512 GB.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Мобилни

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Read more

Како ќе изгледа првиот смартфон на преклоп на Oppo?

Read more

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе