Беретини: Новак е најдобриот тенисер на сите времиња

Италијанскиот тенисер Матео Беретини се обрати по четвртфиналниот натпревар на УС Опен против Новак Ѓоковиќ.

Беретини го освои првиот сет, а потоа Новак играше одлично и лесно ги освои наредните три.

„Многу тежок натпревар, како и сите досега со Новак. Се чувствував добро, играв добро. Тој го има ‘она’, нешто што го прави да биде најдобриот играч на сите времиња, секогаш знае во кои моменти треба да даде сè од себе. Не е важно како некој друг игра, тој игра подобро. Не можев да му се спротивставам, тој заслужи да победи. Позитивно е што учам многу работи од нашите натпревари. Не можам да се жалам, ја видов статистиката. Беше подобар, играв добро, но тој е подобар“, рече Беретини.

На прашањето колку е физички напорно да се игра против Новак, Беретини одговори:

„После два сета останував без енергија кога играв против Рафа, но против Новак не останав без енергија, само ми недостасува искуство за да играм против него, морам да го заработам секој поен. Не е важно дали ќе сервирам добро или ќе одиграм добро, мора да се помачам за секој поен. Не мислам дека играв полошо подоцна отколку во првиот сет. Таква е играта против него“, заклучи Беретини.

Светскиот рекет број 1 е на добар пат да освои календарски грен слем, но го чека тежок меч со Зверев во полуфиналето.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Тенис

Нов удар за настапот на Ѓоковиќ на Австралија Опен

Read more

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Read more

Австралија: За Новак важат истите правила како за сите

Read more

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали сум вакциниран или не

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе