Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Храната што ја јадеме има големо влијание врз нашето здравје. Исто така, одредени намирници го намалуваат ризикот од опасни состојби, а меѓу нив е и овошјето.

Јадењето овошје е составен дел од добро балансираната исхрана, а тоа е полно со витамини и влакна. Меѓу овошките се издвојува црвеното грозје кое може да се најде речиси во секоја продавница.

Алекс Руани, научничка од Универзитетот во Лондон, верува дека црвеното грозје може да помогне во намалувањето на холестеролот и воспалението и да го зајакне имунитетот.

„Тоа се антиоксидантни растителни соединенија. Црвеното грозје содржи вид наречени антоцијанини, син пигмент за кој се покажа дека има корист за здравјето на мозокот, и ресвератрол, за кој се покажа дека има антиинфламаторни и антистареечки ефекти“, рече таа.

Лушпата и семките на црвеното грозје се особено богати со антиоксиданси, катехини и епикатехини, за кои е познато дека го намалуваат оксидативниот стрес во телото.

„Детална студија од 2023 година покажа дека јадењето три порции грозје од 80 грама дневно во текот на две недели го зголемува нивото на корисни бактерии и ги намалува потенцијално штетните. Тоа значи дека грозјето промовира поздрав цревен микробиом, кој е поврзан со подобрена дигестија, посилен имунитет и намалено воспаление“, додаде таа.

Истата студија покажа дека грозјето го намалува нивото на ЛДЛ, односно лошиот холестерол, поради количината на влакна што ги содржи.

Тагови
реклама

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе