Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Многу луѓе со текот на годините развиваат навики кои можеби не ни сфаќаат дека ги имаат. Сепак, една вообичаена навика може да предизвика губење на видот.

Хирургот на OCL Vision, Марк Вилкинс, предупредува на честото триење на очите и тврди дека тоа може да ги оштети очите и да има страшни последици.

„Сите сме виновни што повремено ги триеме очите, и додека рацете ви се чисти, што не е често, нема да наидете на никакви проблеми. Меѓутоа, доколку ви стане навика, тогаш вашите очи се во ризик од инфекција или дури и долгорочно оштетување на видот“, објасни за Wales Online.

Објасни и зошто луѓето ја имаат оваа навика. Имено, многумина ќе почувствуваат потреба да ги тријат очите доколку страдаат од сезонски алергии. Состојбите како што е болеста на суво око, исто така, може да предизвикаат чешање на очите.

Исто така, може луѓето да имаат блефаритис, дефект на лојните жлезди во очните капаци што предизвикува воспаление на очните капаци и исушени маснотии што паѓаат во окото и го иритираат. Во секој случај, триењето на очите дава олеснување со привремено стимулирање на производството на солзи за чистење и отстранување на сѐ што ги мачи очите.

„Исто така, ги стимулира нервните завршетоци, давајќи пријатна сензација што обезбедува ослободување од она што ја предизвикува иритацијата. Она за што можеби не сте свесни е штетата што може да ја направи на вашите очи под површината“, вели Вилкинс.

Меѓутоа, честото триење на очите со преголем притисок може да ја оштети рожницата. Истакнува дека постојат силни докази дека триењето на очите придонесува за развој и прогресија на сериозна состојба на рожницата позната како кератоконус. Пациентите со оваа состојба може да развијат астигматизам за кој се потребни очила или тврди контактни леќи за да се поправи видот. Оваа состојба може да се прекине, но не и да се промени и може да доведе до несакани инфекции.

„Краткорочно, триењето на очите им овозможува на сите бактерии од рацете да влезат во очите. Со триење на очите, дозволувате бактериите и вирусите од вашите раце да се пренесат во окото. Ова може да доведе до конјунктивитис кој се манифестира како црвено око и предизвикува воспаление, болка и лепливост на окото“, објасни тој.

Тагови
реклама

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе