Евра обвини за расизам во француската федерација

Поранешниот француски репрезентативец во јавност изнесе низа обвинувања за силно присуство на расизам кај водечките луѓе на ФФФ, расизам кој се пренесувал и во репрезентацијата.

„Кога доаѓаат претседатели или политичари сите си имаме одреди места. Еднаш ме префрлија на крајот од масата, каде што беа Бакари Сања и Мамаду Сако. Иго Љорис и Лоран Косјелни секогаш седат на средина, каде што е претседателот. Свесни бевме за овие 'правила'. Ако претседателот сака слика, подобро е да ја направи со Љорис и Косјелни отколку со Сања и Сако“, обвинува Евра.

Погодувате, Евра седел со останатите црнци Сања и Сако, додека претседателот бирал да седи со белците Љорис и Косјелни.

Патрис Евра, сега 39-годишен, играше за Франција во периодот од 2004 до 2016 година и собра 81 настап. Роден е во Дакар, главниот град на Сенегал, а во Франција живее од 3-годишна возраст.

Евра откри и дека прочитал неколку пораки кои биле испратени на селекторот Дидје Дешан. Содржината на едно гласела: „Диди, земи си ги мајмуните и марш во Африка!“.

Многу слични писма пристигнувале во тренинг-центарот на репрезентацијата. „Ги криевме, некои и сега ги чувам. Дури добивме и кутија полна со фекалии“.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Фудбал

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Read more

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Read more

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Read more

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Read more

Спорт

  • play_arrow

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Читај повеќе

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Читај повеќе

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

И Вардар бесен на судиските одлуки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали 16-годишна девојка е новата ММА ѕвезда?

Читај повеќе

Лампард разочаран: Играчите не му ги слушале инструкциите

Читај повеќе

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Читај повеќе

Рајс на Twitter го истрола Тотенхем

Читај повеќе