Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Макфакс/Кајгана
/ 13.06.2024 / 09:42

Руската фрегата „Адмирал Горшков“ и подморницата „Казан“ на нуклеарен погон, пристигнаа во Куба во петдневна посета што Москва ја гледа како демонстрација на сила во услови на зголемени тензии поради инвазијата на Украина.

Љубопитни посматрачи, рибари и полиција се собраа долж крајбрежниот булевар во Хавана за да ја поздрават флотата кога таа влезе во пристаништето на градот во средата.

Куба, долгогодишен сојузник на Русија, го поздрави доаѓањето на бродовите со 21 вод.

Четири руски бродови изведоа обука за „високопрецизно ракетно оружје“ во Атлантскиот Океан додека беа на пат кон Куба. Подморницата и фрегатата се опремени со хиперсонични ракети „Циркон“, крстосувачки ракети „Калибр“ и противбродски ракети „Оникс“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Невообичаеното распоредување на руската морнарица толку блиску до Соединетите Американски Држави доаѓа откако Вашингтон и некои западни сојузници на Украина му дозволија на Киев да го користи нивното оружје на цели во Русија, поради обновениот руски напад врз Харков и недостигот од борбени трупи и муниција, пренесуваат медиумите во светот.

Хавана се наоѓа на само 160 километри од Ки Вест во јужната сојузна држава Флорида каде што САД имаат воздухопловна база.

„Воените бродови се потсетник за Вашингтон дека е непријатно кога противникот се меша во вашата близина“, изјави за Associated Press Бенџамин Гедан, директор на програмата за Латинска Америка на тинк-тенкот Вилсон Центар со седиште во Вашингтон, мислејќи на мешањето на Западот во Руската војна во Украина.

„Тоа, исто така, ги потсетува руските пријатели во регионот, вклучувајќи ги и американските непријатели Куба и Венецуела, дека Москва е на нивна страна“, рече тој.

Куба минатата недела рече дека посетата е стандардна практика за поморските бродови од пријателските земји и дека флотата не носи нуклеарно оружје.

САД, кои го следеа движењето на бродовите, исто така го намалија значењето на распоредувањето.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, во средата изјави за новинарите дека ваквите поморски вежби се рутински.

„Сме виделе вакви работи и порано и очекуваме да ги видиме повторно, така што нема да црпам посебни мотиви од тоа“, рече Саливан.

Тој додаде дека нема докази дека Русија префрлила ракети на Куба, но САД ќе останат будни.

Тагови
реклама

Свет

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Read more

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Read more

Дали демократите згрешија? Петте најголеми маани на Камала Харис

Read more

Декласифицирани податоци: Колку нуклеарки имаат Американците?

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе