iPhone 15 се прегрева, дали Apple „штеди“ на делови?

Откако беше лансиран iPhone 15 Pro, корисниците се жалат на проблеми со прегревање.

Во својата нова објава, познатиот аналитичар и инсајдер Минг-Чи Куо вели дека овие проблеми не се поради чипот A17 Pro од 3 nm, туку поради „компромисите направени во термичкиот систем“.

Чипот A17 Pro што го напојува iPhone 15 Pro е првиот 3nm процесор направен од Apple и TSMC, што доведува до шпекулации дека новата технологија е виновна за проблемите со прегревање.

Сепак, Куо верува дека проблемите се должат на промените што ги воведе Apple за да се приспособи на преминот кон титаниумско куќиште и да ги направи моделите на iPhone 15 Pro полесни од нивните претходници.

„Проблемите со прегревање на серијата iPhone 15 Pro не се поврзани со напредните 3nm чипови на TSMC. Примарната причина се поверојатните компромиси направени во дизајнот на термичкиот систем за да се постигне помала тежина, како што се намалената површина на дисипација на топлина и употребата на титаниумска рамка , што негативно влијае на термичката ефикасност“, пишува Куо на Medium.

Тој предвидува дека Apple ќе може да ги реши овие проблеми преку ажурирања на софтверот, но предупредува дека тогаш перформансите на чипот може да бидат загрозени.

Што мислите за неговото размислување, дали сте имале проблеми со прегревање со овој или претходните модели на iPhone? Пишете ни во коментари.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Мобилни

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Read more

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Read more

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе