Иванишевиќ откри зошто се разидоа со Ѓоковиќ

Горан Иванишевиќ, тренерот на Новак Ѓоковиќ до неодамна, како причини поради кои повеќе не соработува со српскиот тенисер ги посочи заморот и исцрпеноста.

Ѓоковиќ неодамна на социјалните мрежи објави крај на нивната петгодишна соработка по слабиот старт на сезоната, а Иванишевиќ изјави дека „се умориле еден од друг“ и дека разделбата била неизбежна.

„Многу читам... Луѓето мораат да пишуваат, но никој не беше ни приближно блиску до погодување. Нема вистинска причина, вистинската причина е заситеноста. Ова беа исклучително тешки пет години, луѓето забораваат на короната и дека тој во еден момент беше светски негативец број еден поради невакцинирањето. Секогаш бевме во некој меѓучекор, некој министер го забрануваше, лудилото со Австралија... Имаше заситеност, материјален замор - и колата оди на технички ... И тој се умори од мене, а јас се уморив од него. Не можев повеќе да му помогнам, но направивме голема работа“, изјави Иванишевиќ во интервју за Sportklub.

Како што вели, сè започнало многу пред Индијан Велс, каде Ѓоковиќ доживеа неочекувана елиминација против Нарди.

„Не дојде до разделба сега во Америка, никогаш тоа не се ‘случи’. Ако бидам искрен, тоа го почувствував на УС Опен минатата година. Како тренер, Вимблдон ми беше многу тежок, Алкараз беше подобар во крај и секоја чест за него, но еден-два бода... Америка беше неверојатна, ги освои Синсинати и УС Опен, и таму веќе почувствував дека крајот е близу, прашање беше дали на крајот на годината или некогаш оваа година... Можеби требаше да го направиме тоа лани, но по УС Опен го оперирав коленото, ме немаше шест-седум недели, се вратив за Торино, но веќе го имаше тој замор, комуникацијата“, заклучи Иванишевиќ.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Тенис

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Read more

Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Read more

Медведев дивееше поради судиска одлука, па испадна од Монте Карло

Read more

Ѓоковиќ доминантно почна во Монте Карло: Сафиулин немаше шанси

Read more
 

Спорт

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе