СЕРИЈА А 2023/2024

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Трофејниот италијански стратег објасни зошто Јувентус има предност во трката за титулата сезонава во Калчото, но призна дека Интер има подобра екипа.

„Бјанконерите“ силно ја започнаа сезоната, победувајќи на три од првите четири натпревари против Удинезе, Емполи и Лацио. Единствен кикс на тимот беше ремито 1:1 со Болоња, оставајќи ги на два бода зад „Нераѕурите“, кои се на врвот на табелата.

Поради проблемите со финансиски малверзации минатата сезона, Јувентус сезонава не да учествува во европските натпреварувања, откако се согласи да биде исклучен од Европа конференциската лига, каде имаше обезбедено пласман согласно конечната табела во Серија А.

Говорејќи на петтата страница од денешното издание на La Gazzetta dello Sport, Фабио Капело најпрво ги истакна придобивките што Јувентус ќе ги ужива од неучеството во европските натпреварувања.

„Неиграњето во европските купови е предност за Скудетото. Така беше и со мојот Милан во 1991/1992, кога бевме дисквалификувани од Европа, така ќе биде и за овој Јуве. Помалку патувања, помалку физички и психолошки замор поврзани со натпреварите во вторник или среда. И затоа, исто така, помалку повреди. За тренерот е полесно да ја планира неделата, па дури и месецот, кога единствената цел е лигата“, смета искусниот стратег.

Тој ја отфрли идејата дека на тимот на „Бјанконерите“ може да му здосади да игра само еднаш неделно.

„Не. Повеќе од досада, зависта излегува на површина од гледањето други тимови на телевизија. Тоа на теренот мора да се трансформира во гнев. Макс, малку како јас, мора да се фокусира на чувството за одмазда“.

Поранешниот тренер беше запрашан зошто Масимилиано Алегри повеќе зборува за четирите најдобри голови, а не за титулата.

„Овој пат Макс се крие. Веројатно затоа што не сака да го гледаат како фаворит по последните две сезони. Криењето, сепак, не е како Јувентус! Алегри е професор по занает, тој знае што е потребно за да победи“.

Зборуваше и за најсилните атрибути на актуелниот состав на Јуве.

„Кјеза и Влаховиќ. Сега тие се физички добри и прават разлика. Не сум изненаден бидејќи и јас сум имал болки во препоните. Без повреди, Влаховиќ и Кјеза се дуо од 40 голови. Срамота е за Погба, но гледам како Локатели расте“.

Капело посочи дека Доменико Берарди би бил идеален за овој тим.

„Тој ќе беше идеален за овој Јуве. Доменико ви ја дава топката на вистински начин. Какво трио ќе беше со Влаховиќ и Кјеза“.

Беше прашан дали Интер и Јувентус се двата фаворита оваа сезона.

„Тие ми се чини дека се двата најконкурентни тимаи. Интер е убеден во својата сила и има подобро опремена екипа, Јуве има важни вредности и не игра во Европа“.

На крајот, Капело зборуваше за другите тимови во трката за титулата во лигата сезонава.

„Не ми се допадна Милан во дербито, но одиграа одличен натпревар во Лигата на шампионите. Рома многу зависи од двоецот Дибала-Лукаку.

Наполи ми се чинеше дека се подобрува во Купот, но мора повторно да ја откријат желбата да притискаат од минатата година и најдобрите Квара и Осимхен.

Лацио почна бавно и се чувствува заминувањето на Милинковиќ-Савиќ, пред некој ден да постигне удар со глава, еден од специјалитетите на Србинот, Проведел, голманот, мораше да отине во шестнаесетникот…

Настрана шегите, тимот на Сари што го видов против Атлетико беше подобар, и ќе се подобрат и во лигата“, заврши Капело.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе