Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Бројни истражувања потврдија дека сонцето е главен предуслов за создавање на витамин Д во организмот, а речиси половина од светската популација има премалку од овој витамин.

Се препорачува 5 до 30 минути изложување на сонце за да се задоволат дневните потреби за витамин Д.

Мајк Ројзен, доктор од клиниката „Кливленд“, ја објаснува важноста на витаминот Д, особено за зајакнување на имунитетот. Недостатокот на витамин Д или неговото ниско ниво е забележлив кај постарите луѓе и хронично болните пациенти.

„Студиите покажаа поврзаност помеѓу ниската концентрација на витамин Д и инфекциите на респираторниот систем, но и пневмонијата, хепатитисот Б и Ц и ХИВ“, рече тој.

Докторката Александра Луис рече дека витаминот Д е неопходен за многу различни физиолошки процеси.

„Витаминот Д влијае на коските, го спречува воспалението, го подобрува спиењето и го подобрува функционирањето на срцето и мозокот. Неговата препорачана дневна доза за возрасен е помеѓу 600 и 800 IU дневно, а телото не може да ја добие таа количина само преку храната“, објасни таа.

Покрај рибата, за да се внесува витамин Д преку храната потребно е да се консумираат:

  • млеко богато со витамин Д;
  • житарици кои се збогатени со овој витамин;
  • печурките се извор на витамин Д.

Д-р Луис препорачува да се провери количината на витамин Д во крвта, а потоа врз основа на резултатите лекарите ќе препорачаат додаток.

„Без разлика на времето кое го поминуваме на сонце, треба да се консумира храна богата со витамин Д. Доколку сѐ уште го имате премалку во крвта, тогаш треба да земете додаток на витамин Д“, вели таа.

Советувајќи како да се внесе повеќе витамин Д, Американското здружение за срце и кардиоваскуларни болести наведе дека витаминот Д е најзастапен во лососот, туната и скушата.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе