Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

За жал, сопствениците на дури 19 модели на Samsung не треба да се радуваат на новиот Android, бидејќи поддршката за нивните телефони наскоро завршува.

Иако Samsung го објави ажурирањето One UI 5.0 базирано на оперативниот систем Android 13 не толку одамна, многу корисници веќе чекаат за One UI 6.0. За жал, според листата од 19 телефони што беше објавена, нема сите да го дочекаат.

Тестирањето на новиот оперативен систем се очекува во јули или август, а како што објави веб-страницата Sammy Fans, ова се уредите кои нема да добијат Android 14:

Galaxy S10 Lite

Galaxy S20 FE

Galaxy S20 / Galaxy S20+ / Galaxy S20 Ultra

Galaxy Note 10 Lite

Galaxy Note 20 / Galaxy Note 20 Ultra

Galaxy Z Flip (LTE/5G)

Galaxy Z Fold 2

Galaxy A22 (LTE/5G)

Galaxy A32 (LTE/5G)

Galaxy A51

Galaxy A71

Galaxy Tab A8

Galaxy Tab A7 Lite

Galaxy Tab S6 Lite (2020)

Galaxy Tab S7 / Galaxy Tab S7+

Овие уреди веќе добија три големи надградби, од кои последната беше Android 13, односно One UI 5, а според политиката на компанијата, поддршката за овие уреди сега завршува. Ова, исто така, означува уште една голема пресвртница, бидејќи ова е почеток на крајот за најновите телефони Galaxy Note.

Како и да е, добрата вест е дека на сите флегшип телефони Galaxy лансирани по серијата Galaxy S21, како и на одредени телефони од средна класа, како што се Galaxy A53 и Galaxy A73, им се ветуваат четири години ажурирања на оперативниот систем и пет години безбедносни patches, па сопствениците на овие телефони не мора да се плашат дека следната година ќе ги видат нивните уреди на слична листа.

Ако се водиме од тековната надградба на софтверот, One UI 6 треба да пристигне најпрво на серијата Galaxy S23, по што следат моделите Galaxy S22 и сè уште ненајавените уреди на преклоп Galaxy Z Fold5 и Galaxy Z Flip5, а потоа и сите други поддржани телефони. Едвај чекаме да се случи тоа, бидејќи Samsung вети дека оваа година ќе биде побрз од кога било во ажурирањата на софтверот.

Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Мобилни

HTC го претстави паметниот телефон U23 Pro

Read more

Xperia 1 V е новиот флегшип смартфон на Sony

Read more

Apple се откажа: iPhone 15 нема да добие една голема промена

Read more

Google со краток тизер го најави смартфонот на преклоп Pixel Fold

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Читај повеќе

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Читај повеќе
  • play_arrow

По два дена мрак се појавило сонце - реконструкција на уништувањето на Помпеја

Читај повеќе

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Читај повеќе

Исчезнуваат познатите прстени на Сатурн

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Читај повеќе