Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Паметните телефони станаа клучен аспект на начинот на нашите животи, толку многу што не би можеле ни да замислите да живеете без нив. Но дали знаевте дека практично сите паметни телефони испуштаат барем мала количина на зрачење?

Важно е да се забележи дека не постои убедливо истражување што може да потврди дека зрачењето на паметните телефони е всушност толку лошо за вас. Сепак, може да биде корисно да се знае кои смартфони емитуваат најмногу зрачење, како и кои се на другиот крај од спектарот.

Податоците од германската Федерална канцеларија за заштита од радијација може да ни помогнат да одредиме каде се рангирани паметните телефони. Apple порано беше најлошиот престапник во овој поглед, бидејќи iPhone 7 и 8 беа меѓу телефоните со највисока емисија на зрачење во историјата, но тие го намалија ова зрачење назад во поновите модели.

Убедливо најдобрата компанија од перспектива на емисија на радијација е Samsung бидејќи има 5 телефони кои се сметаат за најдобри што се однесува до радијацијата. Galaxy Note 10+ е нивниот најдобар модел од овој агол, кој емитува многу ниски 0,19 вати по килограм. И високите и буџетските телефони од Самсунг се чини дека ги исполнуваат желбите за ниско зрачење кај потрошувачите.

Овие оценки ја пресметуваат емисијата што се зрачи кога сте на повик и телефонот е поставен на вашето уво. Ако сте загрижени за потенцијалните здравствени последици, користењето на Bluetooth слушалки може да биде одлично бидејќи ќе спречи зрачењето да се приближи доволно до вашето тело за да направи разумно ниво на штета. Исто така, обидете се да запомните дека засега не постои истражување кое ги докажува штетните ефекти од зрачењето на телефонот.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Мобилни

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Read more

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more
 

Гик

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе