Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Паметните телефони станаа клучен аспект на начинот на нашите животи, толку многу што не би можеле ни да замислите да живеете без нив. Но дали знаевте дека практично сите паметни телефони испуштаат барем мала количина на зрачење?

Важно е да се забележи дека не постои убедливо истражување што може да потврди дека зрачењето на паметните телефони е всушност толку лошо за вас. Сепак, може да биде корисно да се знае кои смартфони емитуваат најмногу зрачење, како и кои се на другиот крај од спектарот.

Податоците од германската Федерална канцеларија за заштита од радијација може да ни помогнат да одредиме каде се рангирани паметните телефони. Apple порано беше најлошиот престапник во овој поглед, бидејќи iPhone 7 и 8 беа меѓу телефоните со највисока емисија на зрачење во историјата, но тие го намалија ова зрачење назад во поновите модели.

Убедливо најдобрата компанија од перспектива на емисија на радијација е Samsung бидејќи има 5 телефони кои се сметаат за најдобри што се однесува до радијацијата. Galaxy Note 10+ е нивниот најдобар модел од овој агол, кој емитува многу ниски 0,19 вати по килограм. И високите и буџетските телефони од Самсунг се чини дека ги исполнуваат желбите за ниско зрачење кај потрошувачите.

Овие оценки ја пресметуваат емисијата што се зрачи кога сте на повик и телефонот е поставен на вашето уво. Ако сте загрижени за потенцијалните здравствени последици, користењето на Bluetooth слушалки може да биде одлично бидејќи ќе спречи зрачењето да се приближи доволно до вашето тело за да направи разумно ниво на штета. Исто така, обидете се да запомните дека засега не постои истражување кое ги докажува штетните ефекти од зрачењето на телефонот.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Мобилни

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Read more

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Read more

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Read more

Колку чинат деловите за поправка на iPhone 15?

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе