Кој телефон е поиздржлив: iPhone 14 Pro Max или Galaxy S23 Ultra?

Од лансирањето на Samsung Galaxy S23 Ultra, заедно со остатокот од серијата Galaxy S23, различни рецензенти го споредуваат овој телефон со најдоброто од конкуренцијата.

Една таква споредба ни доаѓа од каналот Phone Buff, а во дуел беа Samsung Galaxy S23 Ultra и iPhone 14 Pro Max. Кој телефон е поиздржлив?

Тестот на каналот PhoneBuff има четири круга. Во првиот круг и двата телефона паднаа на грб. Како резултат на тоа, iPhone 14 Pro Max имаше скршено стакло на задната страна, а оштетувањата беа видливи и на леќата на задната камера, додека Galaxy S23 Ultra претрпе помали пукнатини.

Во вториот круг од тестот, iPhone 14 Pro Max помина малку подобро бидејќи рамката од нерѓосувачки челик доби помалку гребнатини по падот. Од друга страна, поголема штета претрпе алуминиумската рамка на телефонот Galaxy S23 Ultra.

Во третиот круг, двата телефона слетаа со лицето надолу на бетонската површина. Искршени беа екраните на двата телефона, но може да се забележи дека повеќе е скршен екранот на телефонот Samsung Galaxy S23 Ultra. Face ID на iPhone 14 Pro Max и ултразвучниот скенер за отпечатоци на Galaxy S23 Ultra работеа совршено добро.

Во четвртиот и последен круг, Samsung Galaxy S23 Ultra и iPhone 14 Pro Max паднаа со лицето надолу на метална површина од поголема висина отколку во претходните кругови. iPhone 14 Pro Max имаше значителни оштетувања, бидејќи недостасуваа делови од стаклото, додека камерите од двете страни покажаа некои знаци на оштетување.

По сите четири круга, Galaxy S23 Ultra доби 38 поени, два повеќе од iPhone 14 Pro Max.

Remote video URL
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Мобилни

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more

Samsung ги претстави Galaxy A54 и Galaxy A34

Read more

Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе