Колку часа треба да спиеме за добро здравје на срцето?

Недостатокот на сон може да има негативно влијание врз здравјето, зголемувајќи го ризикот од проблеми како што се замор, намалена концентрација и меморија, па дури и хронични болести како срцеви заболувања.

Ова го потврди неодамнешното истражување во кое беа опфатени еден милион луѓе во шест земји. Студијата покажа дека спиењето помалку од седум часа го зголемува ризикот од развој на висок крвен притисок за 7 отсто, а помалку од пет часа го зголемува тој ризик за 11 отсто.

Наодите, претставени на годишниот научен состанок на Американскиот колеџ за кардиологија во САД, покажаа дека жените се изложени на поголем ризик од мажите, пренесува The Mirror.

Водечкиот истражувач на студијата, д-р Кавех Хосеини, рече: „Колку помалку спиете, толку е поголема веројатноста да развиете висок крвен притисок во иднина. Она што го гледаме е дека недостатокот на добри модели на спиење може да го зголеми ризикот од високиот крвен притисок, за кој знаеме дека може да влијае на срцевите заболувања и мозочниот удар“.

За целите на студијата, научниците прегледале податоци од 1.044.035 луѓе од шест земји кои немале висок крвен притисок на почетокот на студијата.

Во просек, тие беа следени во период од пет години. Кога биле земени предвид факторите како што се ризикот од срцеви заболувања, полот, образованието, пушењето и тежината, тимот на истражувачи открил дека краткото времетраење на спиењето е поврзано со поголем ризик од висок крвен притисок.

Националната здравствена служба (NHS) препорачува возрасните да спијат помеѓу седум и осум часа навечер. Истражувачите рекоа дека луѓето треба да разговараат со својот општ лекар или со здравствените работници за нивните шеми на спиење, бидејќи состојбите како опструктивна ноќна апнеја се поврзани со повисоки стапки на висок крвен притисок, мозочен удар и срцеви заболувања.

Д-р Хосеини заклучил: „Се чини дека премалку сон е поризично кај жените. Разликата е статистички значајна, иако не сме сигурни дали е клинички значајна и треба дополнително да се проучува“.

реклама

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе