Корисниците на iPhone ќе имаат дополнителна бесплатна година на сателитската функција Emergency SOS

Apple вети две години бесплатно користење на сателитската функција Emergency SOS кога ја претстави серијата iPhone 14 минатиот септември, но сега тој период го продолжи на уште една година.

Како што знаете, функцијата Emergency SOS се користи за контактирање на службите за итни случаи од локации кои не се покриени со мобилната мрежа.

Apple објави дека бесплатниот период на користење на функцијата за корисниците на iPhone 14 кои ги активирале своите уреди во земјите кои поддржуваат итен SOS преку сателит пред 15 ноември 2023 година, ќе биде продолжен за дополнителна година. Функцијата моментално е достапна во Австралија, Австрија, Белгија, Канада, Франција, Германија, Ирска, Италија, Луксембург, Холандија, Португалија, Шпанија, Швајцарија, Обединето Кралство, САД и Нов Зеланд.

Сè уште нема информации за цената на функцијата по завршувањето на бесплатниот период.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Мобилни

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Read more

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Read more

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе