Лавче истрчало среде пат во Србија

Луѓето со неверување гледале во животното кое излегло од пченките и застанало среде пат близу Суботица.

Во Чантавир, село до Суботица во Војводина, луѓето сѐ уште не можат да се соземат од она што го виделе. Лав излегол од полето со пченка, веднаш до патот. Возачите веднаш застанале на патот, излегле од автомобилите и со неверување погледнале во лавчето на сред пат, среде српските ораници.

„Нашиот сограѓанин Золтан утрово отишол на работа, а не ни помислувал дека ќе му се случи ситуација што не се случува секој ден. Додека се движел по патот за Чантавир, околу 10:20 часот забележал животно како го минува патот, а како што се приближувал забележал дека тоа не е животно како што гледаме во нашата околина. Испаднало младенче лав, женка, според првите проценки до 6 месеци, прилично исцрпена, не била агресивна... била 'кооперативна'“, пишува Subotica.com.

Набрзо застанале и други луѓе, па дошла и полиција. На крајот лавчето било преземено од вработени во Зоолошката градина Палиќ и пренесено во најблиската ветеринарна станица. Потоа привремено ќе биде сместено во Прифатилиштето за диви животни при Зоолошката градина Палиќ, една од четирите зоолошки градини во соседна Србија.

Remote video URL

Никој не знае како младата лавица завршила во полињата во Србија. Сите зоолошки потврдија дека не им фали животно, па во игра е теоријата дела лавчето било чувано приватно. Српските медиуми јавуваат дека според неговата состојба, веројано неколку недели лутало по полињата.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе