ЕХФ ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, го објави поширокиот список на ракометари кои ќе конкурираат за настап на Европското првенство во Германија.

Лазаров на поширокиот список има 35 ракометари, а за настап на Европското превевство, непосредно пред почетокот ќе може да пријави 20 ракометари. Пред секој натпревар во фазата по групи Лазаров ќе пријавува 16 играчи.

Македонија на Европското првенство се наоѓа во исклучително тешка група со Франција, домаќинот Германија и Швајцарија.

Првиот натпревар Македонија ќе го одигра со Франција на 10 јануари, четири дена подоцна противник ќе биде Германија, а на 16-ти ракометарите ќе се сретнат со Швајцарија.

Поширокиот список на селектор Лазаров:

Никола Митревски - Порто (Португалија)
Мартин Томовски - Вардар 1961
Марко Кизиќ - Еурофарм Пелистер
Иван Галевски - Алкалоид

Филип Талески - Спортинг (Португалија)
Филип Кузмановски - Еурофарм Пелистер
Павле Атанасијевиќ - Еурофарм Пелистер
Михајло Младеновиќ - Алкалоид
Емилијан Ѓоргоски - Еурофарм Пелистер
Иван Џонов - Алкалоид
Игор Ѓоргиев - Алкалоид
Марко Митев - Алкалоид
Марко Мишевски - Вардар 1961
Мартин Велковски - Алкалоид
Томислав Јагуриноски - Вардар 1961
Мартин Серафимов - Алкалоид
Давид Савревски - Алкалоид
Филип Николов - Бутел
Жарко Пешевски - Еурофарм Пелистер
Милан Лазаревски - Вардар 1961
Никола Маркоски - Алкалоид
Марко Стојковиќ - Алкалоид
Валентин Карасманакис - Мулти Есенс
Михаил Аларов - Вардар 1961
Петар Атанасијевиќ - Еурофарм Пелистер
Гоце Ојлески - Охрид
Цветан Кузманоски - Еурофарм Пелистер
Димитар Димитриоски - Ваљадолид (Шпанија)
Ненад Костески - Еурофарм Пелистер
Никола Костески - Талент (Чешка)
Мартин Поповски - Амичиција (Швајцарија)
Никола Стоилевски - Охрид
Едвин Омерагиќ - Алкалоид
Томче Стојановски - Бутел
Николас Најденовски - Луги (Шведска)

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Ракомет

Ракометарките убедливо поразени од Шпанија

Read more

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Read more

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Read more

Завршува ракометниот спектакл: Дали Французите можат да ја победат фуријата Данска?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Читај повеќе

Моментот кога Вестбрук ја скрши раката

Читај повеќе

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Читај повеќе

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Читај повеќе

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Читај повеќе

Холанд за малку ќе завршел во Наполи, Рајола го премислил Де Лаурентис

Читај повеќе

По 4 години забранетата репрезентација на Баскија ќе одигра натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Ракометарките убедливо поразени од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Читај повеќе