Левица: Минирањата на Бехтел и ЕНКА оштетија црква од XIX век

Политичката партија Левица информираше дека минирањата на конзорциумот Бехтен и ЕНКА во Прилепско ја оштетиле црквата „Св. Димитрија“ изградена во далечната 1874 година.

„Во селото Ореовец (Прилепско) се наоѓа црквата 'Св. Димитрија', која е гробиштен храм изграден во 1874 година. Црквата претрпе огромни штети по вршењето на минирањето од страна на американско-турскиот конзорциум Бехтел и ЕНКА“, велат од Левица.

Од партијата која беше вистински хит на парламентарните избори на кој освои 6 пратеници и воедно парламентрарна група, велат дека штетата е настаната по минирањето во непосредна близина од страна на „преплатениот од народни пари конзорциум“, што предизвикало земјотреси чија последица се одразила и на овој објект.

Во оваа црква има фрески постари од 150 години - дел од нив изработени на дрво и кожа, кои освен што се од огромно значење за месното население, туку претставуваат и богато културно наследство за овој крај.

„Од потресите, оштетени и испукани се ѕидовите на црквата и ако се продолжи со минирање, голема е веројатноста да настанат штети од поголеми размери, што не ја исклучува можноста да се случи и нејзино целосно рушење. Покрај штетата на црквата, од минирањето загрозени се извори на вода од кои и денес се снабдува Прилеп со вода; оштетени се куќи во селото Ореовец; се крева прашина која поради струењето на воздухот и релјефот на теренот целосно паѓа во Прилеп и прилепските села и се уништуваат ендемични видови на животни“, велат од оваа партија.

Прилепчани десетина дена веќе како прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машините и работниците да продолжат со минирање и ископување. Пратеникот од редовите на Левица, Сашко Јанчев, присуствуваше на протестите и даде поддршка на блокадата.

„Левица претходно го блокираше спроведувањето на договорот со Бехтел и ЕНКА со илјадници амандмани. Сега најавуваме дека нашите активисти се спремни веќе и физички на терен да ја поддржат борбата на граѓаните“, порачаа од левиот фронт.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Македонија

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Read more

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Read more

ЈСП: Бесплатен превоз за средношколците и за време на летниот распуст

Read more

Без струја неколку скопски општини

Read more
 

Вести

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе

Ќе се игра народна, грабни стапче, плочка и многу други активности во парк Авионче на 16 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Големи немири во Буенос Аирес откако Милеј најави намалување на пензиите и платите: Градот е бојно поле

Читај повеќе

ЈСП: Бесплатен превоз за средношколците и за време на летниот распуст

Читај повеќе