ЕХФ ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Македонија со пораз го започна настапот на ЕП во ракомет

Македонската ракометна репрезентација со пораз го започна настапот на 16-тото Европско превенство. Во Диселдорф, Македонија во првиот меч на првенството загуби од Франција со 29:39 (13:17).

Пред 50.000 гледачи на „Меркур-Шпил Арена“ во Диселдорф, Македонија на фаворитот му покажа заби, но во второто полувреме Франција го демонстрираше индивидуалниот квалитет и сурово ги казни сите грешки на македонските ракометари.

Речиси без грешка изледаше играта на Македонија во првите 15 минути. Франција на почетокот создаде предност од два гола (2:4), но благодарение на голманот Митревски, Македонија ја стигна и ја престигна француската предност.

Добрата игра на Македонија, при резултат 10:8, го натера францускиот селектор Гијом Жил, да бара минута одмор.

По тајм-аутот Французите ја засилија играта во одбраната и втората половина од првиот дел ја завршија со 3:9, за водство 17:13 по првиот дел.

Во второто полувреме Франција доминираше. Французите од контра и полу контра ги казнија сите грешки во нападот на Македонија.

На крајот Македонија доживеа пораз со двоцифрена разлика.

Најдобар кај Македонија беше голманот Митревски со 12 одбрани, а стрелците ги предводеа Пешевски со 7 и Ѓонов со 6 гола. Кај Франција најефикасни беа Деска со 7 и Наи со 6 гола.

Во наредното коло Македонија ќе игра против домаќинот Германија.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе