Ништо од олимпискиот сон: МОК го одби барањето на Пакјао да настапи на ЛОИ

Мани Пакјао (45) сакаше да се натпреварува на годинешните Олимписки игри во Париз, но Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) го одби барањето филипинската федерација да му додели специјална покана на филипинската боксерска легенда. Пакјао на 45 години ја надмина старосната граница за учество на Игрите.

Пакјао важи за еден од најуспешните боксери на сите времиња, а освојувачот на 12 светски титули во дури осум категории се повлече од спортот во 2021 година за да се кандидира за претседател во својата татковина.

Оваа година, сепак, сакаше да му се врати на боксот на Олимписките игри. Желбата нема да му биде исполнета бидејќи МОК реши да го почитува правилникот кој им забранува на боксерите над 40 години да се натпреваруваат на Игрите.

„Тажен сум и разочаран, но ги разбирам и прифаќам причините за старосната граница“, напиша Пакјао во соопштението.

Интересно е што Пакјао никогаш не боксувал на Олимписки игри.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Останати спортови

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Read more

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Read more

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Read more

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе