Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

По паметните телефони, OCTA екраните доаѓаат и на преносните компјутери.

Samsung Display, производител на екрани за многу компании, вклучително и матичната компанија Samsung Electronics, објави дека започнал со масовно производство на нов тип OLED екран чувствителен на допир за лаптопи, кој го нарекува On Cell Touch AMOLED (OCTA).

Она што ја разликува оваа технологија од претходните е тоа што сензорите за допир се вградени во самиот панел, наместо да лепат тенок филм над постоечкиот панел кој може да регистрира допири со прстите. Со тоа што не користи филм, кој претставува 6 до 11% од дебелината на екранот, Samsung Display тврди дека технологијата OCTA е поеколошко решение отколку што беше претходно, како и дека е значително полесна и потенка.

OCTA екраните за лаптопи ќе поддржуваат и стапка на освежување од 120 Hz. Високите стапки на освежување веќе играат огромна улога во автономијата на батеријата, но бидејќи новите панели се исто така AMOLED, нема сомнеж дека новата технологија ќе ја видиме во потенки и полесни лаптопи, кои имаат помалку простор за голема батерија и посериозн системи за ладење.

Samsung Display вели дека панелите ќе дебитираат на најновата серија лаптопи на Samsung Galaxy Book, кои ќе пристигнат во февруари и кои ќе бидат „многу преносливи“. Се очекува матичната компанија да ги претстави на настанот Unpacked, заедно со телефоните Galaxy S23.

Претходно ја видовме технологијата OCTA кај паметните телефони, а производителот ја претстави уште во 2010 година. Доколку дизајнот се покаже успешен кај лаптопите, компаниите би можеле да искористат малку повеќе простор за да инсталираат поголеми батерии, подобро ладење и поголем избор на порти отколку што е моментално случајот со лаптопите кои користат OLED екрани.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Хардвер

Најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Read more

Купување лаптоп: Како да одберете некој што ќе трае долго?

Read more

Redmi покажа како полни батерија од 0 до 100% за помалку од пет минути

Read more

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе