Прочитај упатство пред да затнеш пластикомат

Филип Здравески
/ 28.04.2022 / 13:17

Веќе некое време низ Скопје се поставени пластикомати со кои граѓаните можат да рециклираат шишиња и лименки и притоа да добиваат поени кое потоа се претвората во вредносни ваучери. Нажалост, одредени граѓани, и покрај јасното упатство не знаат да ги користат и успеваат да ги заглават.

Така, еден пластикомат од синоќа беше убаво заглавен откако некој зел да става сѐ што нашол од пластика, иако е јасно наведено што треба да се фрла, а што не.

Дел од предметите кои дечките за одржување ги извадија од заглавениот пластикомат се и токму оние кои јасно со слика се наведени дека не треба да се фрлаат во машината. Тоа се пластични садови за домашно складирање храна и оние во кои доаѓаат купечките колачи, како на пример ресаните.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

За нив има посебни контејнери за рециклирање пластика поставени низ градот препознатливи по жолтата боја и каде се фрла секаква пластика. Како овој:

Рециклирање во време на пандемија
Фото: Филип Здравески / Кајгана

Штом е наведено дека такви предмети не треба да се фрлаат во пластикоматот, тоа значи дека има добра причина зошто е тоа така.

Упатството не може да е појасно:

Фото: Филип Здравески / Кајгана
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

#мкфејл

Колони возила кон Блаце поради асфалтирањето, додека чекаат, трупаат ѓубре покрај патот

Read more

Македонските патишта како Париз-Дакар за Србите што одат во Грција

Read more

Наградна игра: Најди ги грешките во честитката на Ковачевски за Денот на македонскиот јазик

Read more

На тревников му треба земја

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Читај повеќе

Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Читај повеќе

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе